AKTUALNOŚCI

Ciepły montaż okien – zalecany przez ITB ( Instytut Techniki Budowlanej)

Ciepły montaż okien, czyli montaż  zalecany przez Instytut Techniki Budowlanej. Coraz częściej stosowany w nowo budowanych budynkach, zwłaszcza przy założeniu energooszczędnego budownictwa. Prawidłowo przeprowadzony ciepły montaż pozwoli zapomnieć o problemie „uciekającego ciepła”, a tym samym w perspektywie lat, oszczędzi nam sporo pieniędzy.

Nowoczesne, energooszczędne okna i drzwi , dzięki bardzo dobrym parametrom termoizolacyjnym, pozwalają na ograniczenie strat energii cieplnej oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jednak aby zakupiona stolarka mogła zapewnić skuteczną ochronę termiczną, musi najpierw zostać prawidłowo zamontowana.

Miejsce zetknięcia okna z murem to punkt newralgiczny, przez który ciepło przenika na zewnątrz, a wilgoć dostaje się do środka pomieszczeń. Z tego powodu musi ono być dokładnie uszczelnione.

Prostym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie bloków podparapetowych wykonanych z bardzo twardego i wytrzymałego styroduru XPS ( tzw. ciepłe parapety). Z jednej strony zapewniają pewne i stabilne podparcie dla okien i parapetów, a z drugiej gwarantują szczelność połączenia. Ponadto, wyposażone są w zapewniającą właściwe uszczelnienie, taśmę rozprężną, która dokładnie wypełnia przestrzeń między blokiem podparapetowym a ramą okienną. Na rynku można znaleźć także specjalne monobloki, które przeznaczone są do montażu drzwi balkonowych oraz poszerzenia podprogowe do drzwi wejściowych.

Prawidłowy montaż stolarki wymaga zaizolowania, nie tylko dolnych części ościeżnicy, ale i pozostałych miejsc styku okien lub drzwi z murem. W tym celu stosuje się specjalistyczne taśmy okienne. Taśma paroprzepuszczalna ( stosowana na zewnątrz) zabezpiecza warstwę piany poliuretanowej przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku, a jednocześnie umożliwia odprowadzenie jej z wnętrza budynku, na zewnątrz. Taśma paroszczelna ( stosowana wewnątrz) stanowi ochronę dla warstwy piany poliuretanowej, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.

Prawidłowo przeprowadzony ciepły montaż pozwoli zapomnieć o problemie „uciekającego ciepła”, a tym samym w perspektywie lat, oszczędzi nam sporo pieniędzy.

GDZIE KUPIĆ?

Nie wiesz, jakie okna lub drzwi wybrać? Nasi doradcy pomogą dopasować okna i drzwi do Twoich indywidualnych oczekiwań!

SKONTAKTUJ SIE Z NAMI

PARTNERZY